Kilka pomysłów na to, jak przygotować niebanalne jasełka

Przedstawienie, którego oczekują dzieci (w każdym wieku), rodzice i dyrekcja szkoły czy przedszkola. W okresie bożonarodzeniowym pedagodzy dwoją się więc i troją, aby występem oczarować wszystkich. Nie jest to jednak łatwe. Opowieść o narodzeniu Jezusa wszyscy świetnie znają. Czy można tu jeszcze coś odkryć? Unowocześnić? Na nowo zinterpretować? Pokazać inaczej niż w poprzednim roku?

Tak! Historia pojawienia się Boga-Człowieka na ziemi jest bowiem źródłem nieskończonych inspiracji. Trzeba i warto ich szukać. Niebanalny scenariusz jasełek to podstawa, na której można zbudować znaną wszystkim opowieść i porwać nią aktorów oraz publiczność.

Może on mieć lekką, humorystyczną formę, ale ważne aby nie banalizował fundamentalnego przesłania jasełek o miłości Boga do człowieka. Role napisane wierszem będą tu wskazane i dobrze wpasują się w całość. Wbrew pozorom jasełka z humorem to propozycja nie tylko dla najmłodszych.

Innym pomysłem na ożywienie bożonarodzeniowego przedstawienia jest wprowadzenie do jego scenariusza ról, które sprofilują występ tematycznie bądź osadzą go w danym regionie. Żłóbek, jako miejsce, do którego pielgrzymują wszyscy zaproszeni do przyjęcia Dobrej Nowiny, może stać się celem wędrówki  dla różnych grup społecznych, zawodowych, etnicznych czy narodowościowych. Odpowiednie stroje (np. regionalne) będą doskonałym uzupełnieniem tak skonstruowanej fabuły.

Kolejna możliwość to wprowadzanie do scenariusza jasełek postaci i bohaterów, którzy zaskoczą swoją obecnością na scenie, bądź skonstruowanie w sposób nowatorski ról zawsze pojawiających się w jasełkach (np. aniołów, diabła). Pierwsze rozwiązanie pozwala puścić wodze fantazji i zaistnieć na scenie np. zwierzętom innym niż wół, osioł czy owce. Może kotu albo myszy? Z kolei druga możliwość to dobra zabawa z tworzeniem charakternych postaci – np. roztargnionego anioła czy zagubionego w swoich zadaniach diabła.

Jasełkowym przedstawieniem warto pozytywnie zaskoczyć wszystkich. Aktorów –bo udział w niebanalnym przedstawieniu będzie dla nich dużą frajdą i rozwijającym doświadczeniem, a publiczność – bo zamiast ziewać i nerwowo wyczekiwać końca przeżyje coś ubogacającego.

Wśród naszych scenariuszy jasełek można znaleźć zarówno te napisane z humorem, jak i zaskakujące elementami fabuły czy postaciami w nich się pojawiającymi. Wszystkie scenariusze dopełnia indywidualnie do nich stworzona ścieżka dźwiękowa z piosenkami i pastorałkami. Polecamy!

 

17 sierpnia 2015

Adam Szafraniec

Zajmuje się twórczością dla dzieci i dorosłych. Założyciel wydawnictwa Biała Łódka, autor powieści dla dzieci, tekstów piosenek, pomocy dydaktycznych, współautor muzyki.